Współdzielenie
2020 r.

Jak możemy dzielić się z sąsiadami? Co wspiera wymianę zasobów na osiedlu? Jak włączyć w mechanizmy współdzielenia mieszkanki i mieszkańców, którzy nie są intensywnymi użytkownikami mediów społecznościowych?

W procesie współprojektowania (co-design) wypracowaliśmy i przetestowaliśmy mechanizmy współdzielenia zasobów przez mieszkańców w środowisku lokalnym na terenie Warszawy. W fazie przygotowawczej przeprowadzona została diagnoza potrzeb, możliwości, ograniczeń związanych ze współdzieleniem w kontekście wspólnot sąsiedzkich. Następnie prototypy rozwiązań wspierających współdzielenie  zostały wypracowane wspólnie z potencjalnymi i przyszłymi użytkownikami i decydentami lokalnymi w kilku etapowym procesie latem i jesienią 2020 roku.

Oddolna koordynacja

Wypracowane mechanizmy współdzielenia zostały zweryfikowane dzięki wdrożeniom, czyli testowaniu w terenie. Staraliśmy się mieć refleksyjne i uważne podejście do całego procesu. W każdej z lokalizacji został wyłoniony koordynator lokalny, który wcześniej wspierał wypracowywanie pomysłów, a następnie realnie wspierał mieszkańców we wprowadzaniu go w życie, był zanurzony w cały proces, a także prowadził obserwacje uczestniczące i rozmowy z mieszkańcami, by wyciągnąć jak najwięcej wniosków z testowania. Działania przeprowadzono na zlecenie Centrum Komunikacji Społecznej m.st. Warszawy.

Zachęcamy do korzystania z wypracowanych rozwiązań: tablicy sąsiedzkiej, ogródka na półpiętrze oraz sąsiedzkiej skrzynki narzędziowej. Materiały dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne 4.0.

OBSERWUJ