Celem projektu jest ograniczenie zanieczyszczenia powietrza w Warszawie poprzez zmianę zachowań transportowych
młodych ludzi z Generacji Zet.
W projekcie pracować będziemy z młodzieżą, szczególnie uczniami ostatnich klas szkół ponadpodstawowych. To oni niebawem podejmą swoje pierwsze decyzje dotyczące środków transportu – czy robić prawo jazdy i kupować samochód czy wybrać transport publiczny i mikromobilność – lekkie pojazdy nie generujące spalin, czyli hulajnogi, rowery, rowery elektryczne itp.
Młodzi ludzie dostaną od nas wsparcie w postaci wiedzy i wzmocnienia ich kompetencji, aby opracować kampanie społeczne dotyczące zanieczyszczenia powietrza i wpływu samochodów na powietrze. Następnie zrealizują wybrane elementy kampanii, docierając do szerszych kręgów swoich rówieśników, młodych dorosłych.
Z badań z 2022 roku (raport Inicjatywy TRUE) wynika, że 17% samochodów osobowych poruszających się po Warszawie zostało wyprodukowanych przed 2006 rokiem, a to one są poważnym źródłem zanieczyszczeń powietrza w mieście. Dla młodych ludzi w Polsce, którzy właśnie ukończyli szkołę średnią, najbardziej preferowanym środkiem transportu jest samochód. Młodzi ludzie wolą kupować używane samochody z kilku powodów. Jednym z najważniejszych powodów są pieniądze, ale sama marka również odgrywa ważną rolę. Wolą wybrać stare BMW lub Audi niż nowego Fiata. Polski rynek samochodów używanych jest pełen starych pojazdów importowanych z Niemiec i innych krajów Europy Zachodniej. Według danych Rankomat (2023 r.) do najczęściej ubezpieczanych samochodów przez młodych kierowców (18-25 lat) w Polsce należą: BMW 2007, VW 1999, Audi A3 2003 i Audi A4 2008, Opel Astra 2005. Alternatywy (dla posiadania samochodu), takie jak transport publiczny, jazda na rowerze, chodzenie pieszo, nie są uważane przez młodzież za atrakcyjne.
Projekt na skróty:
Znamy już szkoły, które włączają się w projekt.
Julia Dmeńska
Trenerka, mentorka, baczna obserwatorka życia, twórczyni miejsc i projektów inspirujących do działania i zmiany. Lubi tworzyć bezpieczną przestrzeń, w której ważne są uważność i rozwój. Jest absolwentką Wydziału Pedagogicznego UW, specjalność Animacja kulturalno- społeczna. Swoją wiedzę i umiejętności w zakresie prowadzenia szkoleń, warsztatów oraz pracy z grupą poszerzała w szkole trenerskiej STOP Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych oraz w Akademii Treningu Antydyskryminacyjnego. Od 20 lat związana z trzecim sektorem.
Greta Droździel-Papuga
Absolwentka kulturoznawstwa (Uniwersytet Jagielloński) i filologii polskiej (Uniwersytet Warszawski). Od ponad 15 lat współpracuje z licznymi organizacjami (m.in. Fundacja CEO, Szkoła z Klasą, Fundacja dla Wolności, Uniwersytet Dzieci, Instytut Badań Edukacyjnych, m.st. Warszawa) jako edukatorka, trenerka, mentorka, autorka scenariuszy, materiałów dydaktycznych oraz kampanii edukacyjnych. Pracuje z dorosłymi, młodzieżą i dziećmi, prowadząc warsztaty oparte o aktywne, włączające metody, z zakresu pracy metodą projektu, rozwijania kompetencji społecznych, budowania zespołu, diagnozy, współpracy i działań na rzecz społeczności lokalnej. Od 7 lat koordynatorka i edukatorka w warszawskim projekcie opartym o ekonomię współdzielenia, który zachęca do efektywnego wykorzystywania zasobów i promuje obieg zamknięty, ekologię i współpracę międzysektorową (działanie m.st. Warszawa i Wolskiego Centrum Kultury).
Katarzyna Radzikowska
Jestem trenerką i mentorką, a z wykształcenia pedagożką. Zajmuję się różnorodnością społeczną, inkluzywnością, zrównoważonym rozwojem i edukacją globalną. Przez kilkanaście lat pracowałam z młodzieżą i osobami z grup defaworyzowanych, dziś dzielę się tymi doświadczeniami z osobami edukatorskimi. Jestem członkinią Stowarzyszenia Trenerskiego Organizacji Pozarządowych i współzałożycielką kolektywu trenerskiego Jak w zegarku. Współpracuję m.in. z Fundacją Szkoła z Klasą i Polską Akcją Humanitarną.
Wierzę w działania, w których to młode osoby przejmują inicjatywę i realizują swoje pomysły pod okiem wspierających dorosłych, dlatego z chęcią angażuję się w takie projekty jak „Wdech”.
Jacek Walawender
Od lat jestem związany z sektorem edukacji, gdzie pracowałem m.in. jako animator, tutor, streetworker, edukator, trener, warsztatowiec, mentor. Tworzę scenariusze i prowadzę zajęcia zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Z biegiem lat nauczyłem się i doceniłem jak zamiast dawać widowiskowe „show”, tworzyć przestrzeń dla głosu i działania uczestniczek i uczestników zajęć. Głęboko wierzę w szkoły demokratyczne i angażuję się w ich rozwój w Polsce. Moim ulubionym miejscem w Warszawie od lat pozostaje Osiedle Otwarty Jazdów, a w wolnym czasie lubię chwycić książkę, wałęsać się albo poleżeć.
Czekamy na Wasze zgłoszenia do 24 06 2024 r: https://bit.ly/3VdnCD2
Projekt “Wdech” jest realizowany przez Fundację Na miejscu, we współpracy z Urzędem m. st. Warszawy (Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, Biuro Edukacji, Biuro Ochrony Powietrza i Polityki klimatycznej), ze środków brytyjskiej organizacji Clean Air Fund w ramach Breathe Cities.