Celem projektu jest ograniczenie zanieczyszczenia powietrza w Warszawie poprzez zmianę zachowań transportowych
młodych ludzi z Generacji Zet.
W projekcie pracować będziemy z młodzieżą, szczególnie uczniami ostatnich klas szkół ponadpodstawowych. To oni niebawem podejmą swoje pierwsze decyzje dotyczące środków transportu – czy robić prawo jazdy i kupować samochód czy wybrać transport publiczny i mikromobilność – lekkie pojazdy nie generujące spalin, czyli hulajnogi, rowery, rowery elektryczne itp.
Młodzi ludzie dostaną od nas wsparcie w postaci wiedzy i wzmocnienia ich kompetencji, aby opracować kampanie społeczne dotyczące zanieczyszczenia powietrza i wpływu samochodów na powietrze. Następnie zrealizują wybrane elementy kampanii, docierając do szerszych kręgów swoich rówieśników, młodych dorosłych.
Z badań z 2022 roku (raport Inicjatywy TRUE) wynika, że 17% samochodów osobowych poruszających się po Warszawie zostało wyprodukowanych przed 2006 rokiem, a to one są poważnym źródłem zanieczyszczeń powietrza w mieście. Dla młodych ludzi w Polsce, którzy właśnie ukończyli szkołę średnią, najbardziej preferowanym środkiem transportu jest samochód. Młodzi ludzie wolą kupować używane samochody z kilku powodów. Jednym z najważniejszych powodów są pieniądze, ale sama marka również odgrywa ważną rolę. Wolą wybrać stare BMW lub Audi niż nowego Fiata. Polski rynek samochodów używanych jest pełen starych pojazdów importowanych z Niemiec i innych krajów Europy Zachodniej. Według danych Rankomat (2023 r.) do najczęściej ubezpieczanych samochodów przez młodych kierowców (18-25 lat) w Polsce należą: BMW 2007, VW 1999, Audi A3 2003 i Audi A4 2008, Opel Astra 2005. Alternatywy (dla posiadania samochodu), takie jak transport publiczny, jazda na rowerze, chodzenie pieszo, nie są uważane przez młodzież za atrakcyjne.
Uczestników projektu w przygotowaniu kreatywnych i skutecznych kampanii społecznych wspiera grono ekspertów.
POBIERZ Raport z ankiety_final_Na miejscu
Download the report: Youth mobility choices_report
Raport powstał na podstawie wniosków z badania ankietowego przeprowadzonego jesienią 2024 roku w grupie 511 osób w wieku od 14 do 18 lat, uczęszczających do 10 szkół średnich w Warszawie.
Celem badania było poznanie nastawienia młodzieży wobec różnych sposobów przemieszczania się po mieście, ich nawyków transportowych oraz wiedzy związanej ze zrównoważoną mobilnością. Ankieta została przeprowadzona między innymi wśród osób, które przystąpiły do projektu Wdech. Wydarzyło się to przed rozpoczęciem działań projektowych, aby zobaczyć, z jakim rodzajem nastawienia oraz wiedzy startujemy.
Pobierz informację prasowa oraz skrót Raportu
Informacja prasowa_Nawyki transportowe młodzieży_Wdech.docx
Projekt na skróty:
Znamy już szkoły, które włączają się w projekt.
Julia Dmeńska
Trenerka, mentorka, baczna obserwatorka życia, twórczyni miejsc i projektów inspirujących do działania i zmiany. Lubi tworzyć bezpieczną przestrzeń, w której ważne są uważność i rozwój. Jest absolwentką Wydziału Pedagogicznego UW, specjalność Animacja kulturalno- społeczna. Swoją wiedzę i umiejętności w zakresie prowadzenia szkoleń, warsztatów oraz pracy z grupą poszerzała w szkole trenerskiej STOP Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych oraz w Akademii Treningu Antydyskryminacyjnego. Od 20 lat związana z trzecim sektorem.
Greta Droździel-Papuga
Absolwentka kulturoznawstwa (Uniwersytet Jagielloński) i filologii polskiej (Uniwersytet Warszawski). Od ponad 15 lat współpracuje z licznymi organizacjami (m.in. Fundacja CEO, Szkoła z Klasą, Fundacja dla Wolności, Uniwersytet Dzieci, Instytut Badań Edukacyjnych, m.st. Warszawa) jako edukatorka, trenerka, mentorka, autorka scenariuszy, materiałów dydaktycznych oraz kampanii edukacyjnych. Pracuje z dorosłymi, młodzieżą i dziećmi, prowadząc warsztaty oparte o aktywne, włączające metody, z zakresu pracy metodą projektu, rozwijania kompetencji społecznych, budowania zespołu, diagnozy, współpracy i działań na rzecz społeczności lokalnej. Od 7 lat koordynatorka i edukatorka w warszawskim projekcie opartym o ekonomię współdzielenia, który zachęca do efektywnego wykorzystywania zasobów i promuje obieg zamknięty, ekologię i współpracę międzysektorową (działanie m.st. Warszawa i Wolskiego Centrum Kultury).
Katarzyna Radzikowska
Jestem trenerką i mentorką, a z wykształcenia pedagożką. Zajmuję się różnorodnością społeczną, inkluzywnością, zrównoważonym rozwojem i edukacją globalną. Przez kilkanaście lat pracowałam z młodzieżą i osobami z grup defaworyzowanych, dziś dzielę się tymi doświadczeniami z osobami edukatorskimi. Jestem członkinią Stowarzyszenia Trenerskiego Organizacji Pozarządowych i współzałożycielką kolektywu trenerskiego Jak w zegarku. Współpracuję m.in. z Fundacją Szkoła z Klasą i Polską Akcją Humanitarną.
Wierzę w działania, w których to młode osoby przejmują inicjatywę i realizują swoje pomysły pod okiem wspierających dorosłych, dlatego z chęcią angażuję się w takie projekty jak „Wdech”.
Jacek Walawender
Od lat jestem związany z sektorem edukacji, gdzie pracowałem m.in. jako animator, tutor, streetworker, edukator, trener, warsztatowiec, mentor. Tworzę scenariusze i prowadzę zajęcia zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Z biegiem lat nauczyłem się i doceniłem jak zamiast dawać widowiskowe „show”, tworzyć przestrzeń dla głosu i działania uczestniczek i uczestników zajęć. Głęboko wierzę w szkoły demokratyczne i angażuję się w ich rozwój w Polsce. Moim ulubionym miejscem w Warszawie od lat pozostaje Osiedle Otwarty Jazdów, a w wolnym czasie lubię chwycić książkę, wałęsać się albo poleżeć.
Czekamy na Wasze zgłoszenia do 24 06 2024 r: https://bit.ly/3VdnCD2
Projekt “Wdech” jest realizowany przez Fundację Na miejscu, we współpracy z Urzędem m. st. Warszawy (Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, Biuro Edukacji, Biuro Ochrony Powietrza i Polityki klimatycznej), ze środków brytyjskiej organizacji Clean Air Fund w ramach Breathe Cities. Partnerem merytorycznym projektu jest Agencja Pacyfika.