Ulica osiedlowa – REALLOCATE
od 2023 r.

W procesie placemakingowym wypracowujemy i wdrażamy zmiany wokół szkół, które poprawiają bezpieczeństwo i jakość życia dzieci, nauczycieli oraz mieszkańców osiedla wokół szkoły.

Wypełnij ankietę na temat ulicy Koncertowej

Ankieta dla mieszkanek i mieszkańców Koncertowej i najbliższych okolic >>

 

Osiedle przy ulicy Koncertowej.
Skupiliśmy się na osiedlu na warszawskim Ursynowie, otoczeniu budynków szkolnych przy ulicy Koncertowej. Dzięki współpracy Zarządy Dróg Miejskich, Szkoły, Spółdzielni Mieszkaniowej Stokłosy oraz Fundacji udało się dość szybko wprowadzić „szkolną ulicę”, czyli zakaz wjazdu pod szkołę w godzinach 7:30-9:00 w każdy dzień nauki szkolnej.
Poznaliśmy opinię rodziców uczniów i uczennic z tej szkoły kilka tygodni po wprowadzeniu zmian.

Przeczytaj raport: Opinie rodziców na temat szkolnej ulicy na Koncertowej

Kolejne rozwiązania wypracowujemy wspólnie ze społecznością szkolną i mieszkankami oraz mieszkańcami osiedla. Inspirujemy się rozwiązaniami wdrażanymi przez naszych partnerów w Lyonie, Bolonii i Barcelonie.

Przekształcenia ulic i przestrzeni miejskich sprzyjające rozwojowi zrównoważonej mobilności przyjaznej klimatowi to międzynarodowy projekt realizowany w ramach programu Horyzont Europa, współfinansowany ze środków unijnych. Horyzont Europa jest największym programem w zakresie badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej.

Łączny budżet projektu REALLOCATE to 11 998 600 €, z czego 309 555 € to kwota dofinansowania dla m.st. Warszawy. Projekt rozpoczął się 1 maja 2023 r. i potrwa do końca kwietnia 2027 r. Liderem projektu jest Uniwersytet w Dublinie.

Citizen science i projektowanie z młodzieżą

Zaczynamy działania badawcze i kokreacyjne z dziećmi i młodzieżą ze szkoły nr 303. Będziemy, jak zwykle, pracować na makiecie. Poza tym wyjmujemy z szaf rozmaite pomoce – czujniki, „klikacze’, radary, miarki oraz kredy i ruszamy w teren.

Wprowadzenie przez Zarząd Dróg Miejskich „szkolenj ulicy”, czyli czasowego zamknięcia przed szkołą na ul. Koncertowej w Warszawie.
Znaki informujące mieszkańców o idei i funkcjonowaniu „szkolnej ulicy”.
W poniedziałkowy poranej, tuż po wprowadzeniu szkolnej ulicy ruchem pomagali kierować mimowie.
Po drodze do szkoły można było dostać znaczek i zachętę do docierania pieszo, rowerem, hulajnogą lum metrem.

Uczymy się od urzędników i aktywistów w Lyonie, który rozwija program ulic dla dzieci.
Lyon
Place przyszkolne to rozwiązanie, o którym opowiadają nam partnerzy z Bolonii.

 

 

OBSERWUJ