Ogrody do zabawy
od 2018 r.

Ogrody do zabawy powstają w miastach, na nieużytkach lub zaniedbanych terenach w pobliżu osiedli mieszkaniowych. Wymyślamy je i budujemy wspólnie z mieszkańcami. To miejsca twórczej i swobodnej zabawy z użyciem naturalnych materiałów.

Ogrody do zabawy przybliżają otaczającą przyrodę, najmłodszym dają okazję do zabawy, a starszym mieszkańcom przestrzeń spotkań. Są wyjątkowe dzięki wykorzystaniu naturalnych materiałów, takich jak: kamienie, szyszki, kora, pieńki, wiklina czy gałęzie, a także dzięki prowadzonym tam działaniom animacyjnym i edukacyjnym związanym z przyrodą.

Naturalne (nie)place zabaw, są alternatywą dla standardowych miejsc zabawy w mieście. Oferują one mniej oczywiste aktywności, stawiając na odkrywanie środowiska naturalnego poprzez zabawę, eksperymentowanie i przygodę. Dzieci w takim otoczeniu, mogą się co prawda bardziej ubrudzić, ale stają się bardziej kreatywne i ciekawe świata. Takie miejsca są także bardziej ekologiczne, a może nawet bardziej estetyczne od klasycznych, często zbyt kolorowych placów zabaw.

Projekt rozpoczął się w 2018 roku, kiedy to Fundacja wraz z mieszkańcami oraz we współpracy z Zarządem Zieleni m.st. Warszawy stworzyła 5 ogrodów w stolicy.

Koncepcje ogrodów powstały pod kierunkiem artystów – Jaśminy Wójcik i Roberta Czajki.

 

 

Tworzenie „Kalinowej Łąki” na Żoliborzu. Mieszkańcy, ekipa z Fundacji wraz z autorką Jaśminą Wójcik przy pracy. Fot. Tomek Kaczor.

Instalacja w ogrodzie „U Rydza” w Parku Rydza Śmigłego.
Budowa „Pragórki” przez mieszkańców Pragi Północ, ekipę fundacji oraz Roberta Czajkę.
Budowa „Jeżogrodu” na Pradze Południe.
Zabawy i warsztaty w ogrodzie „U Rydza”.

Ścieżka sensoryczna w „Wilczej Górce” na Kabatach.

 

Budowanie huśtawki w ramach działań edukacyjnych w ogrodach.

 

OBSERWUJ