Miejsca +

We współpracy z Tomkiem Rygalikiem, reprezentującym Wydział Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych, podjęliśmy się zaprojektowania rozwiązań usprawniających funkcjonowanie osób starszych w przestrzeni miejskiej.

Projekty były kreowane w dialogu z seniorami, którzy pełnili w procesie rolę ekspertów. Wskazywali na obszary w mieście, które wymagają doprojektowania. Następnie opiniowali i testowali prototypy projektów. Powstały różne formy miejsc do siedzenia, budka dla kotów i słupek z historiami.

Przeczytaj artykuł dotyczący projektu:

Japońskie foki dotarły nad Wisłę

 

Mapa ZOO – pozwala orientować się w terenie, dostosowana jest dla osób niedowidzących. W formie drukowanej i podświetlanej na standzie. Proj. Karolina Kulis.

 

Słupek miejski do siedzenia – przydrożny słupek zamieniony na „przysiadkę”. Ustawiany w miejscach, gdzie nie ma wystarczająco miejsca na ławki. Proj. Ewa Hiller.
Przysiadacz/podpupnik –wyższa alternatywa dla ławki, żeby
oszczędzać kolana przy wstawaniu. Seniorzy potrzebują dwóch
rodzajów siedzeń na długo i wygodnie oraz gęsto rozstawionych „przycupników”. Proj. Aleksandra Jankowska.

Półka miejska do odłożenia torebki i wyjęcia okularów lub kluczy. Głównie z przeznaczeniem na przystanki autobusowe i do montowania przy wejściach przy domofonach. Proj. Aleksandra Jankowska.

Podniesione rabaty do uprawy roślin dla osób nie mogących się schylać i dla osób na wózkach. Główne przeznaczenie to ogródki osiedlowe i ogrody społeczne. Proj. Aleksandra Jankowska.

 

Wspólne projektowanie osób 60+ i studentek Wydziału Wzornictwa ASP.
Prototypy projektów pokazane zostały na wystawie „Urządzamy się – starszyzna”. Projekt ekspozycji na Bulwarach Wiślanych wykonał Robert Czajka.

OBSERWUJ