Załatw to na mieście
od 2022 r.

28 05 2024 r. w ZODIAKU Warszawski Pawilon Architektury, we współpracy z Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego zorganizowałyśmy konferencję „Załatw to mieście. Żeby brak toalet nie wykluczał” poświęconą dostępności toalet publicznych.

W gronie urzędników, samorządowców, architektów, aktywistów, lekarzy, właścicieli lokali gastronomicznych udostępniających swoje toalety, rozmawialiśmy o społecznym wymiarze dostępności, o wykluczeniu, ale także o konieczności wypracowania strategii toaletowej na poziomie miejskim i dzielnicowym, i kierunkach współpracy miasta i biznesu (kawiarnie i restauracje udostępniające swoje toalety w trosce o mieszkańców nie mogą być pozostawione same sobie).
Co jeśli Miasto Stołeczne Warszawa stanie się najbardziej dostępnym toaletowo miastem w Europie?! Zróbmy to. Aby to się zadziało musi być wola polityczna, międzysektorowa koalicja oraz strategia.
Wykład otwarcia wygłosiła prof. Jo-Anne Bichard z Royal College of Art w Londynie, w debacie zaś udział wzięli: wice-prezydentka Warszawy Adriana Porowska, Marta Trakul – Masłowska z Fundacji Na miejscu, Olga Rosłoń – Skalińska (ZZW), urolożka dr. Ewa Bres – Niewada, Monika Pastuszko (autorka książki „Matka Polka sika w krzakach”), restauratorka Marianna Zjawińska i Michał Lejk (Pełnomocnik Prezydenta ds. Nowego Centrum Warszawy).
Badania nt wykluczenia toaletowego i postaw Polek i Polaków wobec toalet publicznych przedstawiła Katarzyna Król z firmy badawczej Zymetria. Zapraszamy do zapoznaniem się z wynikami tych badań:https://namiejscu.org/wp-content/uploads/2023/10/Zalatw-to-na-miescie_raport_Zymetria_FIN.pdf

O akcji "Załatw to na mieście"

Czysta i bezpieczna toaleta powinna być w zasięgu każdej i każdego z nas.
Jej brak wyklucza, ogranicza i pozbawia godności.
Akcja “Załatw to na mieście” to sposób na udostępnienie mieszkańcom większej liczby toalet w krótkim czasie.

Brak dostępnych toalet to duży problem społeczny, który ogranicza życiowe wybory  wielu osób – zwłaszcza seniorów, ale przecież nie tylko. Niektórzy przed wyjściem z domu nie jedzą, ani nie piją. Inni wychodzą z domu, tylko jeśli znają odpowiednią toaletę na trasie. Wstydzą się pytać o możliwość skorzystania z łazienki w kawiarniach. Stresują się, krępują, przestają korzystać z miejskiego życia.

Dlatego w ramach kampanii #załatwtonamieście, zachęcamy instytucje publiczne i właścicieli lokali gastronomicznych do udostępniania toalet wszystkim, którzy tego potrzebują. Dzięki temu miasto jest w stanie zapewnić mieszkańcom kilkadziesiąt lub kilkaset toalet w krótkim czasie.
Do korzystania zachęca specjalna niebieska naklejka na szybie lub przy wejściu, którą można zamówić w Fundacji Na Miejscu.

www.zalatwtonamiescie.pl

Ankieta

Aby przybliżyć sytuację osób starszych i z niepełnosprawnościami ruchowymi, Fundacja Na Miejscu we współpracy z Silver TV i Mądrą Babcią przeprowadziła proste badanie ankietowe. Wyniki potwierdziły nasze obawy – brak toalet wyklucza.

OBSERWUJ