Citizen science
Nauka obywatelska to rodzaj badań polegający na aktywnym udziale społeczności w badaniach naukowych. Mieszkanki i mieszkańcy stają się badacz(k)ami i we współpracy z naukowcami i naukowczyniami zgłębiają tematy ważne dla swojego otoczenia.

Przedstawiciele społeczności wspólnie z zawodowymi badaczami i badaczkami opracowują narzędzia badawcze, na przykład formułując ważne dla swojej okolicy pytania. Na przykład zbierają dane dotyczące zanieczyszczenia powietrza na swoim podwórku, dokumentują swoje codzienne trasy lub liczą pasażerów w autobusie miejskim zasilając w ten sposób bazy danych.

Jest to także forma edukacji i sposób budowania społeczeństwa obywatelskiego. Lepsze zrozumienie procesów zachodzących wokół, pomaga świadomie podejmować decyzje i popierać konkretne propozycje zmian w mieście. 

To podejście jest popularne w badaniach przyrodniczych i naukach ścisłych. Jako Fundacja rozwijamy je w projektach dotyczących przestrzeni miejskich. Metody rozwijamy we współpracy z fizykami atmosferycznymi przy badaniu jakości powietrza lub inżynierami drogowymi w kontekście mobilności. Współpracujemy z ECSA (European Citizen Science Association), która rozwija naukę obywatelską w Europie. 

Takie podejście rozwijamy przede wszystkim w projekcie CoMobility rozwijając Laboratoria Miejskie wokół szkół i włączając uczniów klas II i III w roli badaczy. Z nieco starszymi dziećmi prowadzimy badania jakości życia i mobilności w projekcie REALLOCATE wokół kolejnych warszawskich szkół. 

OBSERWUJ