Toaleta dla każdego
2020 r. - 2023 r.

Celem tego międzynarodowego projektu było stworzenie uniwersalnej toalety dla osób z ograniczeniami w poruszaniu się, która sprosta potrzebom zarówno osób z niepełnosprawnościami, jak i seniorów.


Chodziło o zaprojektowanie i przetestowanie rozwiązań wspierających samodzielność w korzystaniu z toalety przez osoby z ograniczeniami ruchowymi, pozwalających zaspokoić potrzeby fizjologiczne poza domem, np. w centrum sąsiedzkim, urzędzie, centrum handlowym, w teatrze, hotelu, miejscach rozrywki i sportu. Współpracowaliśmy z potencjalnymi użytkownikami, czyli osobami starszymi i osobami z niepełnosprawnościami oraz partnerami międzynarodowymi – uczelniami technicznymi i firmami działającymi na rynku innowacji sanitarnych.

Inteligentne rozwiązania wspierające samodzielność

Te rozwiązania to między innymi system podnoszący muszlę toaletową i ułatwiający wstawanie, czujnik ruchu i upadków, czujnik zanieczyszczenia powietrza.
Prototyp inteligentnej toalety został zainstalowany i przetestowany w Domu Kultury Śródmieście w Warszawie i czasie kilku miesięcy testów skorzystano z niego blisko 2000 razy.

„Toaleta dla każdego” to szansa na stworzenie urządzenia, które  będzie miało szansę na montaż i zastosowanie nie tylko w miejscach o specjalistycznym przeznaczeniu, ale tam, gdzie kwestia dostępności daje ludziom poczucie uczestnictwa, przynależności i szansę na faktyczną integrację społeczną.

 

Dostępność, godność, uczestnictwo

Brak dostępnych toalet to ogromna przeszkoda w życiu osób starszych i z niepełnosprawnościami ruchowymi. Starsze osoby potrzebują skorzystać z toalety 8-10 razy na dobę. Nawet, gdy na swojej drodze znajdą toaletę publiczną, zazwyczaj nie spełnia ona podstawowych warunków – nie jest ani czysta, ani bezpieczna.
Toalety publiczne i ich dostępność, to, po ciałopozytywności i ubóstwie menstruacyjnym, kolejny temat, który przełamuje tabu związane z ludzkim ciałem i jego krępującymi zakamarkami.

Projekt jest współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Wejście do toalety zainstalowanej w Domu Kultury Śródmieście.

 

 

Pliki do pobrania:
OBSERWUJ