Tworzymy strategię zapobiegania upadkom osób starszych.
Upadki osób starszych są jednym z kluczowych problemów związanych ze zdrowiem i dobrostanem osób w tym wieku. Jedna na trzy osoby powyżej 65 roku życia upada raz w roku, ale tylko połowa z nich raportuje to do swojego lekarza. Pierwszy upadek podwaja prawdopodobieństwo kolejnego. Globalnie ma miejsce aż 684,000 przypadków śmiertelnych upadków rocznie – co plasuje je na drugim miejscu w śmiertelności w wyniku urazów, po wypadkach samochodowych.
W gronie partnerów z Włoch, Norwegii, Danii i Holandii wdrażamy w Polsce aplikację Digi Rehab, której celem jest przygotowywanie dla seniorów spersonalizowanego zestawu wzmacniających ćwiczeń, tak aby w przyszłości unikali oni upadków.
Aplikacja na podstawie oceny stanu fizycznego i psychicznego danej osoby przygotowuje, szyty na miarę, zestaw ćwiczeń przewidziany na 12 tygodni.
Aplikacja wykazuje dużą skuteczność w krajach skandynawskich, gdzie wdrażana jest przez samorządy. Na gruncie polskim sprawdzamy warunki, w jakich mogłaby funkcjonować pod kątem jej funkcjonalności, ceny, kanałów dystrybucji.
Nazwa projektu – Przeciwdziałanie upadkom osób starszych dzięki dostosowanej rehabilitacji (PRECISE)
Projekt finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu AAL www.gov.pl/ncbr
Czas trwania projektu –2022-2024 r.
Wartość projektu 576 827,20 zł Wartość dofinansowania 576 827,20 zł.
Beneficjent – Fundacja Na Miejscu
Sfinansowano z budżetu państwa