Podbijamy Podwórka
2018 r. - 2019 r.

Zarząd Zieleni m.st. Warszawy zaprosił nas do współpracy przy zmniejszaniu wysp ciepła w mieście. Wspólnie z mieszkankami i mieszkańcami pracowaliśmy nad koncepcjami odbetonowania podwórek. 

Odnowa podwórek miała służyć tworzeniu miejsc spotkań sąsiedzkich, ale jednym z priorytetów projektu było przekształcenie zabetonowanych, zaasfaltowanych podwórek w zielone przestrzenie poprzez usunięcie istniejącej nawierzchni i zagospodarowanie terenu krzewami, drzewami czy bylinami. Zamiana betonu na zieleń obniża temperaturę w danym miejscu, podnosi wilgotność powietrza i poprawia samopoczucie. Dlatego w szczególności brane pod uwagę były lokalizacje oddalone od większych parków i zieleńców, miejsca znajdujące się na tzw. wyspach ciepła.

 

Odnowione podwórka miały zachęcać do spotkań i spędzania czasu razem. Założyliśmy, że bezpieczeństwo na podwórkach będzie wynikało raczej z dużego ruchu i czujnych oczu sąsiadów, niż z grodzenia i instalowania monitoringu. Działaliśmy na przestrzeniach ogólnodostępnych.

Projekt rozpoczął się w 2018 roku, kiedy Fundacja na zlecenie Zarządu Zieleni m.st. Warszawy pracowała w 3 lokalizacjach. Metodą co-design powstały projekty 3 nowych podwórek na Ochocie oraz Pradze Północ i Pradze Południe. Opracowania przygotowane zostały przez Pracownię Architektury Marty Tomasiak.

Widok z góry podwórka przy ulicy Dobrzynieckiej.
Makieta projektu podwórka na ulicy Dobrzynieckiej stworzona do konsultacji z mieszkankami i mieszkańcami z okolicy.

Konsultacje pomysłów na zmiany z mieszkańcami przy ulicy Dobrzynieckiej.

 

Spotkanie świąteczne sąsiadów na Rokosowskiej

 

 

OBSERWUJ