Krochmalna i Mariensztat
2012 r. - 2018 r.

Pierwszy projekt zrealizowany przez fundację we współpracy z nestorami placemakingu – organizacją Project for Public Spaces z Nowego Jorku. Celem było ożywienie dwóch przestrzeni w Warszawie – skweru osiedlowego przy ul.Krochmalnej 3 oraz Rynku Mariensztatu.

Krochmalna

Projekt powstał w partnerstwie organizacji pozarządowych, samorządu i biznesu. Dialog z mieszkańcami na temat zmian przy Krochmalnej 3 rozpoczął się w 2012 r. od warsztatów, wywiadów i obserwacji. Warsztaty współprowadzone były przez przedstawicielkę organizacji Project for Public Spaces. Również we współpracy z PPS-em powstała koncepcja interwencji tymczasowych i strefowania placu (koncepcje LQC – light, quick, cheap).
Pierwsze zmiany na Krochmalnej to prototypy, których zadaniem było sprawdzenie, które ze wstępnych pomysłów sprawdzą się najlepiej (powstało 11 interwencji). Ewaluacja projektów tymczasowych była podstawą do stworzenia koncepcji zagospodarowania placu przez grupę projektową CENTRALA. Architekci – Małgorzata Kuciewicz i Simone de Iacobis, oparli pomysł na idei wysp tematycznych, które mogą być realizowane systematycznie, niezależnie od siebie. Takie założenie architektoniczne pozwoliło realizować kolejne inwestycje metodą małych kroków.

 

W trakcie kilku lat działań na Krochmalnej Fundacja zrealizowała 3 procesy konsultacyjne, kilkadziesiąt działań animacyjnych, wygrany projekt w budżecie partycypacyjnym (140 000zł.) i inicjatywie lokalnej (20 700 zł.). Projekt realizowany był w partnerstwie z samorządem, lokalnymi placówkami edukacyjnymi i biznesem (firmą SKANSKA). Partnerstwo miało faktyczne przełożenie na zmiany na placu dzięki zaangażowaniu w inwestycje i realizację programu.

Mariensztat

Warsztaty z mieszkańcami poprzedzone zostały varsavianistyczną i urbanistyczną analizą lokalizacji, socjologiczną obserwacją miejsca oraz cyklem działań animacyjnych. Warsztaty, których celem było stworzenie nowej wizji przestrzeni, prowadziła Elena Madison, wiceprzewodnicząca Project for Public Spaces.
W ich efekcie miały powstać koncepcje tymczasowych rozwiązań, które byłyby pilotażem docelowych zmian na Rynku. W warsztacie wzięło udział około 50 osób. Zjawili się mieszkańcy samego Mariensztatu, osoby z Powiśla, przedstawiciele lokalnych usług, organizacji (Stowarzyszenie Mieszkańców Mariensztatu, Partnerstwo dla Powiśla) i instytucji (Urząd Dzielnicy Śródmieście, biblioteka, przedszkole). Nie zabrakło również mieszkańców innych dzielnic, dla których Mariensztat jest interesujący. 

O tym jak istotne, ale i trudne jest to miejsce, może świadczyć zarówno bardzo duże zainteresowanie warsztatem jak i towarzyszące mu od samego początku emocje. Część mieszkańców głośno protestowała przeciwko wprowadzeniu jakichkolwiek zmian w tym miejscu.
Napięcia były na tyle duże, że zespół projektu nie zdecydował się na realizację ulepszeń w przestrzeni, ale na przekazanie wypracowanych pomysłów jednostkom miejskim odpowiedzialnym za przestrzeń Mariensztatu, tj. dla Urzędu Dzielnicy Śródmieście, Stołecznego Konserwatora Zabytków, Zarząd Terenów Publicznych.
W rezultacie pojawiły się na Rynku dwa ulepszenia – stacja rowerów Verturilo oraz nowe nasadzenia na skarpie od strony Nowego Zjazdu. Budżet przeznaczony na ulepszenia na Mariensztacie przeznaczony został na stworzenie mobilnej biblioteki.

 

 

OBSERWUJ