O nas / Oferta

Tworzymy warunki, żeby ludzie w mieście byli razem.

Współpracujemy z administracją publiczną, biznesem i mieszkańcami w celu kształtowania społecznego wymiaru przestrzeni.
Zajmujemy się badaniami przestrzeni, pracą ze społecznościami i projektowaniem rozwiązań.
Projektujemy i wdrażamy procesy placemakingowe w skali mikro i makro – od podwórka po całe osiedla.
 Na koncie mamy realizację blisko 30 projektów ze społecznościami lokalnymi, stworzenie 17 raportów i projektów 10 przestrzeni miejskich.

Zapraszamy do współpracy samorządy, instytucje kultury, grupy mieszkańców i inwestorów.


1.

PROCESY PLACEMAKINGOWE


We współpracy z mieszkańcami i projektantami tworzymy żywe przestrzenie publiczne w tym m.in. przeobrażamy źle funkcjonujące miejsca, tworzymy nowe przestrzenie, budujemy program miejsc. W zależności od potrzeb klienta budujemy PROCES SPOŁECZNY i PROJEKTY PRZESTRZENNE.

To działanie wpisuje się w realizację założeń ESG w wycinku “social” i “environment”,  a tym samym może być przedmiotem raportowania niefinansowego.

Aktywności te mogą być potencjalnie uwzględniane w pozyskiwaniu certyfikatów wielokryterialnych –  np. BREEAM (m.in. w kategorii zagospodarowanie terenu wokół obiektu), WELL (m.in.w kategoriach umysł i społeczność).
W takim działaniu chętnie włączamy pracowników firmy w formie wolontariatu pracowniczego. 

Tworzymy BEZPIECZNE dla dzieci OTOCZENIE SZKÓŁ – w interdyscyplinarnych zespołach projektujemy rozwiązania sprzyjające ograniczeniu ruchu samochodowego i wprowadzaniu bezpiecznych przestrzeni zabawy i odpoczynku. Procesy te opieramy na wnioskach z badań przestrzeni i często wykorzystujemy tu citizen science, czyli naukę obywatelską. 

Takie działania realizowaliśmy m.in dla firmy Skanska, Librecht&Wood, Miasta st. Warszawa, Dzielnicy Wola, Dzielnicy Śródmieście, Zarządu Zieleni, Zarządu Dróg Miejskich m.st. Warszawy, Uniwersytetu Warszawskiego.


2.
BADANIA PRZESTRZENI


Prowadzimy JAKOŚCIOWE i ILOŚCIOWE badania miasta, w tym jakości i potencjału przestrzeni, specyfiki ulic handlowych, potrzeb mieszkańców. Nasze opracowania wspierają nowe inwestycje, służą do oceny istniejących osiedli i projektowania przestrzeni.

Prowadzimy badania produktów oraz konceptów niematerialnych. Pomagamy rozwijać produkt testując go z użytkownikami we wdrażaniu na rynek.

Fundacja specjalizuje się w prowadzeniu AUDYTÓW DOSTĘPNOŚCI przestrzeni z perspektywy osób z ograniczoną mobilnością (osób starszych, osób z niepełnosprawnościami, rodziców z dziećmi). Prowadzimy audyty przestrzeni publicznych oraz prywatnych, w tym komercyjnych. 

Rozwijamy nową metodę – CITIZEN SCIENCE, w której angażujemy społeczność do tego, by współtworzyła badania. Zbieramy wspólnie dane przy okazji ucząc badaczy-amatorów jak budować miasto oparte na wiedzy. Przykładem takiego działania jest zaangażowanie dzieci w badanie jakości powietrza za pomocą specjalnych czujników. 

Realizujemy KONSULTACJE SPOŁECZNE związane z przestrzenią i usługami publicznymi oraz przygotowujemy wytyczne dla projektantów.

Zrealizowaliśmy badania wspólnie z: Urzędem m.st.Warszawy, Wolą Park, duńską firmą DigiRehab, Uniwersytetem Technicznym w Wiedniu, Uniwersytetem Warszawskim, Szkołą Główną Handlową, Politechniką Warszawską.


3.
PROJEKTOWANIE ROZWIĄZAŃ DLA OSÓB STARSZYCH


Projektujemy rozwiązania przestrzenne i obiekty uwzględniające potrzeby osób starszych – przestrzenie zamieszkiwania, produkty, dizajn spekulatywny. Działamy włączając w proces starszych użytkowników.

Jesteśmy facylitatorem procesu tworzenia COHOUSINGU SENIORALNEGO i międzypokoleniowego.
Bazując na naszym doświadczeniu pracy na styku społeczność / architektura wspieramy wielowymiarowe procesy budowania wspólnot zamieszkiwania.Wykorzystujemy do tego wiedzę ekspertów i ekspertek z istniejących cohousigów europejskich.

TESTUJEMY PRODUKTY dedykowane seniorom w procesie projektowania włączającego użytkowników. Przy Fundacji działa grupa seniorów, którzy mają doświadczenie udziału w procesie projektowym w roli osób, które dzielą się swoimi doświadczeniami i rozwijają produkt z projektantem/projektantką. 

Zrealizowaliśmy projekty m.in. z: Studio Rygalik, SKANSKA, Dzielnica Wisła, MSN, Politechnika Wiedeńska, Arend Health(Holandia), DigiRehab (Dania).


4.

INSPIRACJA I EDUKACJA


Prowadzimy WARSZTATY, WYKŁADY i PREZENTACJE dotyczące życia miast, przestrzeni publicznych, starzejącego się miasta, reagowania na zmiany klimatu, partycypacji społecznej oraz mobilności w mieście. 

Wykorzystujemy atrakcyjne narzędzia i pomoce, w tym autorską MAKIETĘ MIASTA. 

Pokazujemy jak do wyzwań miejskich podchodzą ludzie z różnych dziedzin z całego świata, szukamy w tym inspiracji dla konkretnych miast w Polsce.

Prowadziliśmy działania m.in. dla: European Citizen Science Association, Europejskiego Centrum Solidarności, Placemaking Week w Pontevedrze, AGORA S.A. – konkurs „Zaprojektowane po ludzku”, Szkoła Liderów, Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, European Week of Active and Healthy Ageing.

OBSERWUJ