CO MOBILITY – dobra droga do szkoły

CO MOBILITY. Co-designing Inclusive Mobility

Pytaniem jakie stawiamy sobie w projekcie CoMobility jest to, jak ograniczyć ruch samochodowy tak, aby mieszkańcy skorzystali na tej zmianie, zrozumieli ją, wsparli i zaangażowali się w jej tworzenie. Cel projektu jest dwojaki. Po pierwsze, zrozumienie powiązań pomiędzy mobilnością, jakością powietrza, infrastrukturą miejską, a także potrzebami mieszkańców miast. Po drugie, współprojektowanie rozwiązań skoncentrowanych na mobilności, które mogą poprawić jakość życia i jakość powietrza w miastach.

Ściśle współpracowaliśmy z grupami mieszkańców, firm, samorządów lokalnych i naukowców, wykorzystując metody zaczerpnięte z nauki obywatelskiej, partycypacji społecznej, sztucznej inteligencji, ekonometrii i modelowania środowiskowego. Skupiając się na otoczeniu trzech szkół w Warszawie, projektowaliśmy i monitorowaliśmy wybrane rozwiązania w tym obszarze. Następnie wykorzystaliśmy te rozwiązania do symulacji ich wpływu na całe miasto.

Fundacja Na Miejscu skupiła się na komponencie projektu jakim były LABORATORIA MIEJSKIE – czyli cykl działań edukacyjnych i badawczych związanych z tematyką mobilność, klimatu i bezpieczeństwa w miastach.

Pilotażowe projekty realizowane były z uczniami ii społecznościami trzech warszawskich szkół podstawowych. Dla uczniów była to okazja do nauki poprzez zabawę i eksperyment – np. nauka matematyki poprzez liczenie kroków lub mierzenie czasów przejścia od przystanku do szkoły, nauka przyrody poprzez empiryczne sprawdzanie jakości powietrza i natężenia hałasu czy też wcielanie się w rolę młodych urbanistów i planistów podczas warsztatów miejskich.

Był to także krok do zadbania o otoczenie i bezpieczeństwo szkoły. Każda szkoła została wyposażona w czujniki badające jakość powietrza i natężenie hałasu. Zbierane dane były monitorowane i analizowane przez badaczy norweskich oraz wykorzystywane w projekcie. Długofalowo zależało nam na poprawie jakości powietrza i obniżeniu poziomu hałasu w okolicy szkół poprzez wypracowanie zrównoważonych i ekologicznych modeli transportowych.

Strona internetowa projektu
Citizen science

Działania w nurcie nauki obywatelskiej stanowiły bardzo ważny element projektu. W CoMobility to dzieci wcieliły się w badaczy miasta – dostały narzędzia i wsparcie, które umożliwiło im pokazanie swojej perspektywy na otoczenie. Wykorzystaliśmy takie metody jak audyt przestrzeni, zliczanie czasów na przejściach, mierzenie odległości w krokach (dziecięcych) od przystanków do szkoły, opisywanie doznań zmysłowych w otoczeniu szkoły – dźwięki, jakość powietrza, zapach, pomiary prędkości samochodów. Dzięki ścisłej współpracy z naukowcami dane zebrane przez mieszkanki i mieszkańców, przede wszystkim dzieci ze szkół podstawowych, mogą zostać wykorzystane w badaniach naukowych, uwzględnione w artykułach naukowych i raportach z rekomendacjami przedstawianymi decydentom.

Konferencja podsumowująca

6-7 marca 2024 r. w Warszawie odbywa się konferencja końcowa projektu CoMobility. Będziemy mieli przyjemność pokazać wyniki badań oraz efekty projektu, podzielić się metodami i narzędziami do pracy w innych miastach.
A nasza Fundacja szczególnie zaprasza na wydarzenia towarzyszące: 14 marca 0 18:00 w Turnusie na Woli spotykamy się z artystkami i artystami, którzy działali z nami na rzecz zrównoważonej mobilności. 21 marca o godz. 15:00 spod gmachu Biblioteki Narodowej ruszamy na warsztat terenowy – wykorzystamy narzędzia nauki obywatelskiej, by zmierzyć się z tematem hałasu i pędzących samochodów w mieście.

Projekt realizowany jest w ramach Programu „Badania Stosowane” prowadzonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach funduszy EOG i Norweskich Grantów.

Konsorcjum projektu: Uniwersytet Warszawski, Szkoła Główna Handlowa SGH, Politechnika Warszawska, The Norwegian Institute for Air Research, The Fridtjof Nansen Foundation at Polhøgda, Miasto Lublin oraz The On-site Foundation.

CoMobility korzysta z dofinansowania o wartości 2,05 miliona euro otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG. Operatorem projektu jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Projekt jest współfinansowany w 15% ze środków budżetu państwa.

Citizen science, czyli nauka obywatelska. Monitorowanie pogody i jakości powietrza przez uczniów.

Dzieci prowadzą audyty przestrzeni i oceniają bezpieczeństwo w okolicy szkoły.
Badanie ilości pyłów zawieszonych prowadzone przez dzieci prostą, metodą – papier + wazelina. Analizy wyników prowadzone były we współpracy z badaczami z NILU, norweskiego instytutu badania powietrza.
Otwarcie Przyszkolnego Rezerwatu Przyrody.
Gazeta Dzieci poświęcona mobilności przygotowana wspólnie przez dzieci i Jaśminę Wójcik.
Święto Eko-Mobilności zorganizowane przez dzieci ze szkoły w Wawrze.

„Pozdrowienia z Bogoty”, czyli mimowie kierują ruchem przed szkołą na ul. Kajki.
Pomnik „Hulajnożystki” wymyślony i zaprojektowany przez dzieci ze szkoły na Targówku i Roberta Czajkę.

 

Spotkanie z udziałem artystek i artystów zaangażowanych w projekt w Turnusie na Wolskiej
Od lewej: Ola Litorowicz (Fundacja Puszka, prowadzenie spotkania), Robert Czajka, Aga Pietrzykowska, Wika Mockałło, Jaśmina Wójcik

 

Warsztat citizen science. Pomiary hałasu i prędkości pojazdów w mieście.

OBSERWUJ